EGE ÜNİVERSİTESİ HAVACILIK TOPLULUĞU

Sıkça Sorulan Sorular

Yamaç paraşütü, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir ekstrem spor türüdür. Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur.

Ciddi bir sağlık sorununuz yoksa ve bilgileriniz güvenliğiniz doğrultusunda ilerliyorsa bu sporu yapmak sizin için pek tehlikeli değildir.

Yamaç Paraşütünde kullanılan temel malzemeler şunlardır: Paraşüt, Harness, Kask. Bunların yanında ek olarak elektronik cihazlar(Telsiz, Nav, Vario vs.) ve kişisel malzemeler(Buff, Eldiven vs.) kullanılmaktadır.

Güz döneminde açılan standımıza gelerek ya da kayıt saatleri içerisinde topluluk odamıza uğrayarak topluluğumuza kayıt yaptırabilirsiniz.

Topluluğumuza Ege Üniversitesi bünyesinde öğrenim gören Önlisans, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri kayıt olabilmektedir.

Maalesef kayıtlarımız sadece Güz Döneminde yapılmaktadır.

Evet uçabilirsiniz. Yükseklik korkusunda yaşanan boşluk ve tedirginlik duygusu ancak dik bir yerden aşağı doğru baktığınız zaman yaşanır.Yamaç paraşütünde belirli bir eğimden kalkış gerçekleştirildiğinden, uçuşlarda etrafı harita gibi gördüğünüzden yükseklik hissi duyulmaz.

Maalesef hayır. Topluluğumuz sadece yamaç paraşütü spor dalında faaliyet göstermektedir.

Hayır, eğitim ve uçuş sırasında kullanılan tüm ekipmanlar okul bünyesinde topluluk tarafından karşılanmaktadır.

Evet uçuşlarınızı tek başınıza telsiz komutları eşliğinde gerçekleştiriyorsunuz.

Topluluğumuza kayıt yaptırdıktan sonra teorik derslerden en az birine gelmeniz şartıyla teorik sınava girerek barajı geçmeniz gerekmektedir. Teorik sınavı başarıyla tamamlayan öğrenciler pratik sınava girme şansını elde edecektir. Pratik sınavı da başarıyla tamamlayan öğrenciler topluluğumuza seçilerek uçmaya hak kazanacaktır.

Teorik dersler kayıtlarımız bittikten bir sonraki hafta yapılmaktadır. Bir ders ortalama 1 - 1,5 saat sürmektedir.

Maalesef hayır. En az bir teorik derse gelmeden sınava girme hakkınız bulunmamaktadır.

Evet. Teorik ders notlarını ders zamanında ya da sonrasında topluluk odamızdan alabilirsiniz.

Sınav sonuçları web sitemizden, Facebook ve Instagram hesaplarımızdan öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda Topluluk Odamıza da gelerek sınav sonucunuzu öğrenme imkanınız bulunmaktadır.

Yer çalışmalarımızı Akalan/Kemalpaşa İzmir bölgesinde, uçuş faaliyetlerimizi Pamukkale/Denizli bölgesinde düzenlemekteyiz.

Eğitim süresince havanın uygun olduğu her hafta sonu faaliyet düzenlemekteyiz.

Günün erken saatlerinde başlayarak havanın durumuna göre gün sonuna kadar sürebilmektedir.

Uçuş ve yer faaliyetlerimizde bileği koruyan bot ve uzun kol giymek zorunludur. İsteğinize göre buff, eldiven vs. gibi malzemeler de kullanabilirsiniz.

Eğitimler topluluğumuz bünyesinde yetişmiş olan tecrübeli eğitmenler tarafından verilmektedir.

Hava şartları ve akademik takvime göre 8-10 hafta sonu civarında sürmektedir.